fbpx
25 marca 2021

Zwrot prowizji od spłaconego kredytu gotówkowego – kiedy przysługuje jak odzyskać pieniądze?

Jeśli spłaciłeś kredyt gotówkowy przed terminem, możesz się ubiegać o częściowy zwrot prowizji.

Kredytobiorca, który spłacił kredyt przed terminem (w tym: kredyt gotówkowy), może odzyskać część poniesionych już na rzecz banku kosztów. Potwierdza to nie tylko stanowisko Prezesa UOKiK-u, ale i wyrok TSUE (sprawa C-383/18).

Prawo do odzyskania części opłat (w tym prowizji) po wcześniejszej spłacie zadłużenia wynika z art. 49 Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim:

1. W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.

2. W przypadku spłaty części kredytu przed terminem określonym w umowie, ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Zwrot dotyczy wyliczonej w sposób liniowy, proporcjonalnej części poniesionych kosztów.

Na czym polega metoda liniowa?

Obliczenie w sposób liniowy wysokości zwrotu kosztów polega na podzieleniu wszystkich kosztów spłaty przez liczbę dni kalendarzowych, na które pierwotnie zawarto umowę kredytową. Wynik następnie jest mnożony przez liczbę dni, o które skrócił się okres kredytowania po wcześniejszej spłacie zadłużenia – i to właśnie tę sumę bank powinien zwrócić kredytobiorcy.

Zgodnie z danymi UOKiK-u w gronie banków, które zobowiązały się do rozliczania ze spłąconych przed czasem kredytów konsumenckich z użyciem metody liniowej znajdują się m.in.: Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium, Nest Bank, PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank i Volkswagen Bank Polska.

Jak obliczyć swój zwrot prowizji?

By oszacować wysokość należnego zwrotu, powinieneś zweryfikować w umowie kredytowej, które koszty i w jakiej wysokości poniosłeś już z góry za cały okres kredytowania, a następnie posłużyć się metoda opisana przez nas powyżej.

Możesz również ułatwić sobie obliczenia, korzystając z gotowego kalkulatora, przygotowanego przez UOKiK, udostępnionego na stronie: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator/.

Jak uzyskać zwrot prowizji?

Aby odzyskać stosowną część opłaconej z góry prowizji kredytu gotówkowego, należy złożyć do banku wniosek reklamacyjny, powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz stanowisko UOKiK-u.

W piśmie nie trzeba zawierać żądanej kwoty zwrotu. Jej wyliczeniem zajmie się banku.

Autor: Joanna Piwko

Polecane wpisy

Card image cap
10 stycznia 2020
Ile kosztuje wesele?

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych dni w życiu, ale także jeden z największych wydatków. Jak zaplanować i pokryć […]

WIĘCEJ
Card image cap
24 marca 2020
Kupujesz online? Wypróbuj zakupy na raty!

Myślisz jak pokryć duży wydatek? Zastanawiasz się w jaki sposób sfinansować nieplanowaną inwestycję? Nie masz bieżących środków? Chcesz kupić produkt […]

WIĘCEJ
Card image cap
16 lutego 2021
Comperia.pl wyłącznym partnerem finansowym OTOMOTO

Comperia.pl zacieśnia współpracę z Grupą OLX, stając się jedynym pośrednikiem finansowym na największej polskiej platformie motoryzacyjnej OTOMOTO. Comperia.pl pomoże użytkownikom […]

WIĘCEJ