fbpx
25 marca 2021

Zwrot prowizji od spłaconego kredytu gotówkowego – kiedy przysługuje jak odzyskać pieniądze?

Jeśli spłaciłeś kredyt gotówkowy przed terminem, możesz się ubiegać o częściowy zwrot prowizji.

Kredytobiorca, który spłacił kredyt przed terminem (w tym: kredyt gotówkowy), może odzyskać część poniesionych już na rzecz banku kosztów. Potwierdza to nie tylko stanowisko Prezesa UOKiK-u, ale i wyrok TSUE (sprawa C-383/18).

Prawo do odzyskania części opłat (w tym prowizji) po wcześniejszej spłacie zadłużenia wynika z art. 49 Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim:

1. W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.

2. W przypadku spłaty części kredytu przed terminem określonym w umowie, ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Zwrot dotyczy wyliczonej w sposób liniowy, proporcjonalnej części poniesionych kosztów.

Na czym polega metoda liniowa?

Obliczenie w sposób liniowy wysokości zwrotu kosztów polega na podzieleniu wszystkich kosztów spłaty przez liczbę dni kalendarzowych, na które pierwotnie zawarto umowę kredytową. Wynik następnie jest mnożony przez liczbę dni, o które skrócił się okres kredytowania po wcześniejszej spłacie zadłużenia – i to właśnie tę sumę bank powinien zwrócić kredytobiorcy.

Zgodnie z danymi UOKiK-u w gronie banków, które zobowiązały się do rozliczania ze spłąconych przed czasem kredytów konsumenckich z użyciem metody liniowej znajdują się m.in.: Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium, Nest Bank, PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank i Volkswagen Bank Polska.

Jak obliczyć swój zwrot prowizji?

By oszacować wysokość należnego zwrotu, powinieneś zweryfikować w umowie kredytowej, które koszty i w jakiej wysokości poniosłeś już z góry za cały okres kredytowania, a następnie posłużyć się metoda opisana przez nas powyżej.

Możesz również ułatwić sobie obliczenia, korzystając z gotowego kalkulatora, przygotowanego przez UOKiK, udostępnionego na stronie: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator/.

Jak uzyskać zwrot prowizji?

Aby odzyskać stosowną część opłaconej z góry prowizji kredytu gotówkowego, należy złożyć do banku wniosek reklamacyjny, powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz stanowisko UOKiK-u.

W piśmie nie trzeba zawierać żądanej kwoty zwrotu. Jej wyliczeniem zajmie się banku.

Autor: Joanna Piwko

Polecane wpisy

Card image cap
17 lutego 2021
ComperiaRaty rozpoczyna współpracę z Kliniki.pl

Polski fintech ComperiaRaty umożliwi ratalne finansowanie usług medycznych. Pacjenci przychodni, gabinetów medycyny estetycznej i innych punktów mogą opłacić zabieg w […]

WIĘCEJ
Card image cap
18 lutego 2020
Jak otrzymać pozytywną decyzję kredytową? (Poradnik krok po kroku)

Ten poradnik pomoże Ci uzyskać pozytywną decyzję kredytową.

WIĘCEJ
Card image cap
10 stycznia 2020
Ile kosztuje wesele?

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych dni w życiu, ale także jeden z największych wydatków. Jak zaplanować i pokryć […]

WIĘCEJ