fbpx
16 marca 2021

Ustawowe wakacje od kredytu – formalności

Masz kredyt i straciłeś pracę? Możesz bezpłatnie zawiesić spłatę rat, powołując się na „ustawowe wakacje kredytowe”. Prawo do korzystania z nich masz zarówno w przypadku kredytu hipotecznego, jak i gotówkowego.

Przypominamy, że osoby, które borykają się z problemami finansowymi wskutek trwającej pandemii, ciągle mogą skorzystać z rozwiązania opracowanego w ramach pakietu tarczy antykryzysowej 4.0, przyjętej w czerwcu 2020 r. Mowa o „ustawowych wakacjach kredytowych”, w ramach których można zawiesić wykonywanie umowy kredytowej, czyli spłatę rat.

Tylko dla zwolnionych

„Ustawowe wakacje kredytowe” nie są dostępne dla wszystkich, którzy odczuli niekorzystne konsekwencje pandemii i wynikających niej obostrzeń społeczno-gospodarczych. Samo obniżenie pensji czy konieczność ponoszenia zwiększonych wydatków to za mało. Uprawnienie jest przewidziane tylko dla osób, które po 13 marca 2020 r. w wyniku pandemii stracili pracę lub inne główne źródła dochodu.

Zawiesisz do 3 rat

Z „ustawowych wakacji kredytowych” można korzystać maksymalnie przez 3 miesiące. Jeśli potrzebujesz odpoczynku od kredytu tylko na miesiąc lub dwa – możesz zadeklarować w banku krótszy niż maksymalny okres zawieszenia spłaty.

Zawiesisz tylko 1 kredyt

Konsumenci, którzy spłacają więcej niż jedno zobowiązanie kredytowe, w sposób „ustawowy” mogą zawiesić spłatę rat tylko w przypadku jednego kredytu.

Wakacje od wszystkich opłat

Cechą podstawową „ustawowych wakacji kredytowych” jest brak odsetek i innych opłat w czasie zawieszenia spłaty. Wyjątkiem są jedynie składki ubezpieczeniowe. Jeśli konsument do kredytu zawarł umowę polisy, którą opłaca co miesiąc, poszczególne składki będzie musiał regulować również w okresie wakacji kredytowych.

Jak skorzystać z „ustawowych wakacji kredytowych”?

  1. Złóż wniosek o „ustawowe wakacje kredytowe” do instytucji finansowej (wzór wniosku jest dostępny na stronie UOKiK-u: finanse.uokik.gov.pl).
  2. Zawieszenie spłaty rat następuje od chwili otrzymania przez bank prawidłowo wypełnionego wniosku.
  3. Bank ma 14 dni na potwierdzenie wpływu wniosku i zawieszenie wykonania umowy.

Jeśli twój kredyt jest ubezpieczony, otrzymasz od swojego banku informację o wysokości składki, którą należy opłacać.

Co z okresem umowy?

Wszystkie terminy wymienione w umowie kredytu, w tym okres trwania umowy, zostaną automatycznie przedłużone o czas zawieszenia.

Czy bank może odmówić „ustawowych wakacji kredytowych”?

Nie: pod warunkiem, że spełniasz wymogi udzielenia wsparcia.

Czym różnią się „ustawowe wakacje kredytowe” od komercyjnych?

Usługa wakacji kredytowych nie jest nowością na rynku finansowym, jednak ta dostępna w formie „ustawowej” może znacząco się różnić od tego, co samodzielnie proponują banki.

Wakacje proponowane dotychczas przez banki, zależnie od ich wewnętrznych regulaminów i cenników, mogą się wiązać z dodatkowymi kosztami i być dostępne po spełnieniu różnych wymogów.

Komercyjne wakacje od kredytu mogą być oferowane na różnych zasadach, np. mogą dotyczyć tylko przesunięcia terminu płatności kapitałowej części raty. Zależnie od banku mogą również powodować odmienne konsekwencje po zakończeniu trwania okresu zawieszenia (np. wzrost raty kredytu z zachowaniem pierwotnego terminu końca umowy).

Autor: Joanna Piwko

Polecane wpisy

Card image cap
25 marca 2021
Zwrot prowizji od spłaconego kredytu gotówkowego – kiedy przysługuje jak odzyskać pieniądze?

Jeśli spłaciłeś kredyt gotówkowy przed terminem, możesz się ubiegać o częściowy zwrot prowizji. Kredytobiorca, który spłacił kredyt przed terminem (w […]

WIĘCEJ
Card image cap
21 lutego 2020
Czy stać mnie na pożyczkę?

Pożyczka może podreperować Twoje finanse, ale może też wpędzić Cię w spiralę zadłużenia. Zanim weźmiesz pożyczkę czy kredyt sprawdź, czy […]

WIĘCEJ
Card image cap
8 stycznia 2020
Co to jest scoring kredytowy?

Mówiąc najprościej scoring kredytowy to ocena Twojej wiarygodności przez bank wyrażona w punktach. Od Twojego scoringu w dużym stopniu zależy […]

WIĘCEJ