Zdarza się, że w trakcie trwania remontu domu może zabraknąć środków na jego ukończenie. Remont domu czy remont mieszkania zacznij od ustalenia budżetu, jakim dysponujesz lub możesz dysponować. Jakie możliwości możesz wziąć pod uwagę?
Czas remontu to dla wielu z nas stresujące wydarzenie. W badaniu zrealizowanym w 2019 roku przez Kantar dla serwisu fixly, 66 proc. respondentów odpowiedziało, że stresuje się remontami. A jeśli do związanego z remontem stresu dochodzą także kwestie związane z finansami, napięcie może być jeszcze większe niż w wypadku nierównie położonych płytek czy spóźniającej się ekipy. Dlatego warto wiedzieć zawczasu, jak zabezpieczyć środki na remont.
Kredyt na remont czy karta kredytowa?
Czasem może Ci brakować jedynie niewielkiej kwoty na zakup materiałów. Zwłaszcza gdy robisz remont samodzielnie i źle wyliczysz liczbę potrzebnych listew czy puszek farby. W takiej sytuacji możesz oczywiście sięgnąć po kredyt, szukać na gwałt drobnej pożyczki u rodziny lub znajomych lub posłużyć się kartą kredytową.
Przy mniejszych domowych projektach i odpowiednim limicie, karta może pozwolić na zrealizowanie całości remontu. Dużym plusem jest fakt, że przy spłacie kredytu szybciej niż w ciągu miesiąca, nie poniesiesz w zasadzie żadnych kosztów. Dodatkowo używanie karty wpływa na Twój scoring kredytowy i pomaga wyrobić sobie historię. No i oczywiście, jeśli już ją masz, nie ma ryzyka, że bank lub pożyczkodawca nie przyzna Ci środków.
Karta ma oczywiście swoje wady. Przede wszystkim bardzo droga jest wypłata z niej gotówki, a w wypadku zatrudnienia ekipy remontowej jest to preferowana, a często wręcz jedyna możliwa metoda płatności. Dodatkowo karta to jest jednak obciążenie, które nie znika po spłacie należności – kartą powinno się zazwyczaj wykonywać przynajmniej kilka transakcji w miesiącu, lub płacić za jej użytkowanie.

Kredyt hipoteczny – także na remont!
Kredyt hipoteczny kojarzy się raczej z zakupem mieszkania. Jednak nieruchomość może być też gwarantem kredytu zaciągniętego na jej przebudowę czy naprawę. W tym wypadku mówimy już raczej o poważnym remoncie, kiedy dom lub mieszkanie znajduje się w opłakanym stanie lub wydatki będą naprawdę poważne.
Główną zaletą kredytu hipotecznego jest jego niskie oprocentowanie – w porównaniu do kredytu gotówkowego czy pożyczki, ale także karty kredytowej. Możesz też spłacać go dłuższy czas. A wady? Jego uzyskanie jest długie i pracochłonne – wymaga przedstawienia bankowi pokaźnej liczby dokumentów.

Pożyczka gotówkowa na remont – najpopularniejsza i uniwersalna
Tu warto wspomnieć o różnicach między kredytem a pożyczką. Kredyt może przyznać jedynie bank (lub SKOK), a ubieganie się o niego może zająć sporo czasu. Banki sprawdzają kandydata dłużej, choć wcale nie znaczy to, że bardziej szczegółowo niż firmy pożyczkowe. Biorąc kredyt musisz też zadeklarować, na jaki konkretnie cel go bierzesz. Bank może też sprawdzić, czy pożyczone pieniądze rzeczywiście wykorzystane zostały na remont.
Czy bierzesz kredyt czy pożyczkę – ważne jest dla Ciebie, ile trzeba będzie zapłacić. Ale pamiętaj, że to nie wszystko. Ważne są też inne cechy finansowania, które mogą zapewnić Ci bezpieczeństwo. Czy możesz skorzystać z “wakacji kredytowych” – czyli zawiesić spłacanie pożyczki w trudnym dla Ciebie okresie? Czy możesz (na przykład w wypadku zmiany pracy i terminu wypłaty) zmienić dzień spłaty? No i ostatecznie – jak szybko możesz otrzymać pieniądze? Tutaj zdecydowanie zwyciężają pożyczki, dzięki dużo szybszym procedurom. Jeśli remont mieszkania czy domu już trwa, warto rozważyć właśnie ją.
Każda z form zdobycia pieniędzy na remont ma swoje plusy i minusy. Warto je rozważyć przed pożyczeniem pieniędzy. Najlepsze, dopasowane do Ciebie propozycje uzyskasz bez wychodzenia z domu na ComperiaRaty.