fbpx
Za co opłacić święta
20 grudnia 2019

Ile kosztują Święta? Czy warto brać na nie pożyczkę?

Okres przedświąteczny pochłania bez reszty – nie tylko czasowo, ale też finansowo. Prezenty, ubrania, przyjęcia rodzinne to elementy, o które każdy chce zadbać. Ale czy kredyt na święta to na pewno dobry pomysł? Gdzie szukać wsparcia finansowego w grudniu i jakie są warunki otrzymania takiej pożyczki?

W grudniu wpadamy w szał zakupów. Choć wiemy, dla kogo chcielibyśmy sprawić upominek, 63 proc. respondentów przebadanych przez Mastercard Polska wskazało, że kupuje spontanicznie – kiedy wypatrzą coś online lub w czasie oglądania telewizji.

Nic dziwnego, że przeciętny Polak w tym roku przy okazji Bożego Narodzenia wyda na same prezenty świąteczne blisko 550 zł (chodzi o konsumentów – przebadano osoby w wieku 18-65 lat).

Świąteczne koszty:

Przejemy 524 zł

A przecież prócz prezentów jest bardzo dużo innych wydatków, np. produkty spożywcze niezbędne dla przygotowania tradycyjnej wigilijnej kolacji. Na ten cel przeciętny konsument przeznaczy 524 złote. W przypadku 2-osobowej rodziny (plus dzieci) mowa więc o kwocie przekraczającej aż tysiąc złotych!

W zeszłym roku tylko za koszyk zakupów niezbędnych do przygotowania jednej kolacji wigilijnej (składającej się z 12 dań) zapłaciliśmy 300 złotych. W tym roku można się spodziewać wydatku rzędu 330-350 zł.

Podróż do rodziny

Planując świąteczne wydatki nie można zapomnieć o tym, że w wielu przypadkach czeka nas podróż – jeżeli nie 24 grudnia, to w pierwszy albo drugi dzień świąt. W tym roku podrożało zarówno paliwo, jak i bilety na autobusy i pociągi. Polacy na podróż rezerwują sobie 324 złote.

Wraz z innymi wydatkami (np. spotkaniami towarzyskimi) przy okazji świąt wydamy łącznie 1521 złotych.

To dużo pieniędzy i nie każdy zaoszczędził tyle funduszy w ciągu roku. Wielu z nas jest zmuszonych zdobyć dodatkową gotówkę. Nic dziwnego, że co piąty konsument musi pożyczać pieniądze lub skorzystać z limitu na karcie kredytowej.

Trzeba jednak uważać.

Darmowa pożyczka świąteczna – na co uważać?

Jeśli widzisz informację o darmowej pożyczce świątecznej, to bądź ostrożny. Oczywiście wiele firm oferuje pierwszą pożyczkę niemal bez dodatkowych kosztów, ale zawsze i tak trzeba być uważnym. Firmy finansowe wiedzą, że grudzień to czas żniw dla nich, dlatego dwoją się i troją, by przyciągnąć Twoją uwagę. Według Związku Banków Polskich co czwarty kredytobiorca w okresie przedświątecznym będzie zainteresowany pożyczką w wysokości od 3 000 do 4 000 zł.

Zastosuj się do poniższych punktów, aby jak najlepiej wybrać pożyczkę lub kredyt:

 1. Pamiętaj, że kredyt to koszt i dodatkowe opłaty. Czy na pewno chcesz wchodzić w rok 2020 z kolejnymi obciążeniami finansowymi, wypracowanymi w ciągu 1-2 tygodni “przedświątecznego szaleństwa”?
 2. Pamiętaj, żeby zdecydować się na kwotę dostosowaną do Twoich obecnych możliwości spłaty. Nie zakładaj dodatkowych premii czy otrzymania finansowych prezentów świątecznych.
 3. Pamiętaj o sprawdzeniu parametrów takich, jak:
  • prowizja – jednorazowa opłata za pożyczkę;
  • opłata przygotowawcza – firmy pożyczkowe wymagają jej jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania;
  • ubezpieczenie kredytu / pożyczki – coraz częściej banki oferując pożyczkę, sprzedają Ci jeszcze jedną obowiązkową usługę: ubezpieczenie tegoż kredytu;
  • oprocentowanie – koszty odsetek;
  • RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – uwzględnia wspomniane już oprocentowanie, ale także wszelkie opłaty dodatkowe. Im niższe RRSO, tym lepiej.
  • koszty przesunięcia terminu spłaty – często zbyt optymistycznie zaciągamy zobowiązanie, nie uwzględniając możliwego przesunięcia terminu spłaty. Warto już na samym początku założyć kilka pesymistycznych scenariuszy: np. przesunięcie terminu spłaty o 1, 3 i 6 miesięcy. Przeprowadźmy symulację, o ile koszt pożyczki wzrośnie przy uwzględnieniu tych trzech parametrów.

Czy kredyt na święta to dobry pomysł?

Wydatki związane ze świętami to nie “inwestycja”, która zwróci się nam w wymierny sposób finansowy. Oczywiście można powiedzieć, że to inwestycja w atmosferę i rodzinny czas – ale to jest możliwe bez zbyt drogich prezentów i mnogości potraw, których potem i tak nikt nie jest w stanie przejeść.

Zastanów się, na czym możesz zaoszczędzić i czy na pewno musisz brać w grudniu pożyczkę. Jeżeli bez niej się nie obędzie, wybierz mądrze – zgodnie z powyższymi zaleceniami.

Autor: Michał Rakowski

Polecane wpisy

Card image cap
6 marca 2020
Jak kupić samochód używany?

Samochód to dla wielu artykuł pierwszej potrzeby. Jednocześnie jego zakup często bywa poza finansowym zasięgiem. To dlatego większość kupujących wybiera […]

WIĘCEJ
Card image cap
10 lutego 2020
Pożyczka na remont: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny… co wybrać?

Zdarza się, że w trakcie trwania remontu domu może zabraknąć środków na jego ukończenie. Remont domu czy remont mieszkania zacznij […]

WIĘCEJ
Card image cap
24 marca 2020
Kupujesz online? Wypróbuj zakupy na raty!

Myślisz jak pokryć duży wydatek? Zastanawiasz się w jaki sposób sfinansować nieplanowaną inwestycję? Nie masz bieżących środków? Chcesz kupić produkt […]

WIĘCEJ