Prowadzisz firmę? Opłaty i koszty przewyższają dochody? Oto poradnik finansowy na czasy epidemii koronawirusa.
Wydaje się, że przed największym wyzwaniem podczas tych trudnych czasów związanych z epidemią stoją ci, którzy prowadzą firmę – bez względu, czy to spora organizacja, MŚP czy też jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG). Swoją pomoc deklarują organy rządowe i samorządowe, ale nie ma co się oszukiwać: punkty usługowe, firmy eventowe, cateringowe, transportowe a nawet budowlane muszą liczyć się ze stratami i szukać oszczędności.
Pisaliśmy już o tym, jakich oszczędności podczas pandemii możesz dokonać na swoimi budżecie domowym. Teraz czas poznać rozwiązania dla biznesu na koronawirusa – z tego wpisu dowiesz się:
Obserwuj komunikaty
Poniższe informacje będą aktualizowane, ale ze względu na dynamiczną sytuację obserwuj sprawdzone doniesienia.
Lista stron i mediów społ., które powinien obserwować przedsiębiorca:
- Ministerstwo Finansów (strona www / Twitter)
- Ministerstwo Rozwoju (strona www / Twitter / Facebook)
- ZUS (strona www – specjalny serwis o koronawirusie / Twitter)
- Rzecznik MŚP (strona www / Twitter / Facebook)
- wszystkie informacje dla przedsiębiorców (strona www)
- nie zapomnij też o doniesieniach zdrowotnych (i nie tylko) na www.gov.pl/web/koronawirus. Jeśli masz wątpliwości – dzwoń na 800 190 590
Pakiet pomocy dla przedsiębiorców. Co musisz wiedzieć o tarczy antykryzysowej
212 mld zł – tyle wsparcia w ramach rzw. tarczy antykryzysowej deklaruje rząd. Pieniądze mają zostać przeznaczone na pomoc dla przedsiębiorców, pracowników oraz służby zdrowia. Sprawdź, na czym skorzystasz Ty i Twoja firma.
Zawieszenie składek ZUS
Podobnie, jak w przypadku rat kredytu w bankach (patrz: Masz kredyt? Kiedy wziąć wakacje na spłatę), na jakiś czas możesz zawiesić spłatę zobowiązań wobec państwa. Pakiet pomocowy umożliwił wsteczne rozliczanie strat podatkowych w PIT i CIT.
Wniosek o odroczenie terminu płatności składek do ZUS możesz złożyć przez internet.
Jak złożyć e-wniosek ZUS-EOP:
- Zaloguj się na swoje konto w PUE ZUS (link).
- Wybierz zakładkę “Płatnik”.
- Z menu po lewej stronie wybierz “Dokumenty i Wiadomości” –> “Dokumenty robocze”
- Kliknij “Utwórz dokument”, wybierając z listy “Wniosek ZUS-EOP”

5. Wypełnij wniosek i podpisz go używając kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego (PZ ePUAP) lub podpisu osobistego (e-dowodu).
Rzecznik MŚP wnioskuje do premiera Morawieckiego by pójść dalej i zaproponować nie zawieszenie na trzy miesiące, ale pełną dowolność w opłacaniu składek na 6 miesięcy.
Sejm 27 marca 2020 roku przegłosował też zniesienie opłaty prolongacyjnej w należnościach skarbowych i ZUS-owskich oraz umożliwienie podatnikom podatku CIT i PIT, którzy ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, odliczenia straty poniesionej w 2020 r. od dochodu z działalności uzyskanego w 2019 r. – gdy w 2020 r. osiągną przychody niższe o co najmniej 50 proc. w porównaniu z 2019 r.
Zawieszenie podatków. Ulgi i umorzenie zaległości
Do połowy roku 2020 ulega zawieszenie wielu innych zobowiązań:
- obowiązku składania nowych JPK_VAT z deklaracją dla dużych przedsiębiorców
- obowiązku składania zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).
- podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych za miesiące marzec-maj 2020 r. do 20 lipca 2020 r. – ale tylko wtedy, jeśli wykażesz, że Twoje przychody w danym miesiącu, np. w marcu, były niższe o co najmniej 50% w stosunku do marca 2019.
Wprowadzono również:
- Możliwość wstecznego rozliczania strat podatkowych w PIT i CIT.
- Możliwości rezygnacji z uproszczonych zaliczek w 2020 r. i obliczanie zaliczek miesięcznych od bieżących dochodów.
- Wydłużenie terminu na przekazanie przez płatników zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień – prawdopodobnie do 1 czerwca 2020.
Rząd deklaruje, że przedsiębiorcy, którzy z związku z występowaniem koronawirusa mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości. Czas pokaże, jak rozpatrzone zostaną takie wnioski.
Rząd udzieli też mikropożyczek na kwotę 5 tys. zł dla firm do 9 osób.
Wszystkie rozwiązania prezentowane są tutaj. Przedsiębiorcy narzekają, że to na nich spada największa odpowiedzialność za kryzys, a wszelkie zobowiązania są tylko odraczane, nie anulowane.
Według organizacji branżowych (jak Lewiatan) w propozycjach rządu brakuje wielu realnych rozwiązań problemów polskich firm, jak zabezpieczenie przed odpowiedzialnością za niezrealizowanie umów, zawieszenie terminów procesowych oraz zawieszenie obowiązku badań lekarskich dla pracowników – skoro nie działa medycyna pracy.
Czy muszę płacić czynsz?
Państwo zabroniło wykonywania wielu usług np. w galeriach i punktach handlowych. Niestety nie jest to równoznaczne z wygaszeniem czynszów i opłat.
Najemca przestrzeni w galerii handlowej – bez względu na to, czy mowa o wielkopowierzchniowym sklepie czy tzw. wyspie – zapłaci tylko 10% czynszu! Projekt został przedstawiony przez minister Jadwigę Emilewicz w sejmie 27 marca. Podkreśliła, że urlop czynszowy nie zagrozi zbytnio galeriom, które – w większości – prowadzone są prze duże zagraniczne holdingi i operują na wysokich marżach dla najemców. Dla nich zaś będzie to ogromna ulga.
Monitoruj dokładnie sytuację, jeżeli wynajmujesz lokal od gminy lub miasta. Kolejne samorządy terytorialne deklarują pomoc swoim najemcom.
Jeżeli prowadzisz mały punkt usługowy, restaurację czy hotel, spróbuj wynegocjować z właścicielem lepsze warunki – np. 30-procentową obniżkę czynszu czy dłuższy okres jego spłaty. Właściciel lokalu, mieszkania czy kamienicy jest świadomy, że w czasie kryzysu nie znajdzie szybko innego najemcy. Powinien wiedzieć, że jeżeli Twój biznes nie wytrzyma kryzysu, i on zostanie z pustym lokalem, za którego utrzymanie wciąż będzie musiał ponosić koszty. Negocjacjami oboje możecie wygrać, a brakiem komunikacji i elastyczności stron – przegrać.
Najgorzej mają właściciele większych powierzchni w galeriach handlowych. Te często zabezpieczają się umowami, zawierając np. obowiązek uiszczenia czynszu nawet w przypadku zamknięcia galerii (przy czynnikach niezależnych, jak atak terrorystyczny). Na takie zapisy zapewne będą powoływali się właściciele centrów handlowych. Ale – tak jak w przypadku mniejszych najemców – kryzys związany z koronawirusem razem muszą przejść wszystkie strony. Jeżeli zarządcy galerii nie zgodzą się na żadne ustępstwa, w ciągu kilku miesięcy wiele lokali może pozostać pustych, gdy ich właściciele splajtują.
Pensje pracowników 40/40
Państwo dofinansuje wynagrodzenia pracowników do wysokości 40 proc. średniej pensji. Kolejne co najmniej 40 proc. średniej płacy ma pokryć pracodawca, czyli w najgorszej sytuacji pracownik mógłby liczyć na 80 proc. średniej krajowej.
Czy i kiedy zwalniać pracowników?
Niektórzy przedsiębiorcy nie mają wyjścia – muszą zwalniać pracowników, którzy nie mają jak wykonywać swoich obowiązków.
W przypadku wielu organizacji wystarczy jednak przeformułowanie pewnych zadań oraz przyjęcie procedury pracy zdalnej. Jeżeli nie masz takich możliwości, na początku możesz zaproponować pracownikom dobrowolne wykorzystanie zaległego urlopu – kto wie, czy za 2 tygodnie sytuacja nie wróci do normy, a Twoja branża będzie miała mnóstwo zleceń i ruchu. W takiej sytuacji żal by było zwalniać dobrych pracowników.
Takie urlopy mają jednak sporo obwarowań prawnych i musisz liczyć się z tym, że pracownik – zrozumiawszy sytuację firmy – sam zdecyduje się na pewne kroki, albo tego nie zrobi i będziesz zmuszony do zastosowania innych kroków.
Urlop przymusowy – czy to legalne rozwiązanie?
Zamknięte galerie handlowe, szkoły, restauracje. Wiele sprzedawców, przedstawicieli handlowych, kelnerów czy sprzątaczek zatrudnionych w Twojej firmie nie ma teraz co robić. Ale wysłanie pracownika na urlop z powodu tymczasowego zamknięcia zakładu pracy jest niezgodne z prawem. Wyjątek stanowią:
- urlop zaległy (art. 168 Kodeksu pracy),
- urlop w okresie wypowiedzenia (art. 167[1] Kodeksu pracy).
Tylko w tych dwóch przypadkach jako pracodawca możesz jednostronnie decydować o wykorzystaniu urlopu przez pracownika.
Pamiętaj, że w razie przestoju pracy Twoi pracownicy wciąż mają prawo do otrzymania wynagrodzenia. Można co najwyżej obniżyć (ale w porozumieniu z pracownikiem – czyli tak, jak w przypadku urlopów) jego wysokość.
Większe prawa masz, jeśli chodzi o odwołanie urlopu. Jako pracodawca możesz odmówić przyznania urlopu albo odwołać rozpoczęty już urlop, jeżeli absencja osoby zatrudnionej narażałaby przedsiębiorstwo na straty (art. 167 par. 1 Kodeksu pracy).
Jak rozmawiać z klientami?
Wielu pracodawców nie przypomina sobie większego kryzysu – zwłaszcza w handlu, transporcie, branży turystycznej… Zarówno w przypadku pracowników, jak i klientów, warto prowadzić transparentną politykę.
Zapewnij klientów (i pracowników) o tym, że pracujesz na pełnych obrotach, że robisz wszystko, aby zapewnić im bezpieczeństwo oraz jak najlepiej działać w czasach kryzysu. Daj znać, że jesteś do ich dyspozycji.
Inwestycje firmowe
Być może już wcześniej Twoja firma planowała inwestycje, celem ulokowania oszczędności i wypracowanego zysku. A może czujesz się zachęcony niskimi cenami akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych bądź spadającymi cenami mieszkań? Zachowaj trzeźwy umysł i nic nie rób “na szybko”.
Czy inwestować w nieruchomości w czasach epidemii koronawirusa
Trudno spodziewać się, aby utrzymała się tendencja wysokich wzrostów cen mieszkań. Specjaliści spodziewają się pewnego tąpnięcia całej branży, ale raczej spadków cen w okolicach 5%, niż 10%.
Tańsze mieszkania to na razie co najwyżej “fakt medialny”, gdyż na rynku pierwotnym ceny jeszcze nie spadły, a o wpływie choroby COVID-19 na popyt i podaż mieszkań w Polsce dowiemy się pewnie dopiero za kilka miesięcy.
Inwestycje tylko z głową
Wiele przedsiębiorczych osób uważa, że nie ma lepszego czasu do inwestowania, niż teraz. W reklamach internetowych, mailowych czy w mediach społecznościowych uaktywni się wkrótce wielu “specjalistów”, którzy będą obiecywali pewny zysk dzięki inwestycjom w złoto / rynek FOREX / kryptowalutę / giełdę. Uważaj i nie bądź łatwowierny!
Jeśli nigdy nie inwestowałeś, np. na giełdzie, nie myśl, że to “łatwy pieniądz”. Codziennie rano będziesz się stresować wyceną spółki. Weź pod uwagę, że prawdziwi inwestorzy nigdy nie inwestują w jedną firmę – mają zazwyczaj zróżnicowany portfel inwestycji.
Poprzednie kryzysy czegoś nas już nauczyły. Wyceny na GPW faktycznie spadły – więc słyszymy, że to dobry moment na inwestycje, bo już bardziej nie spadną. To nieprawda! Cena spółki, która już teraz jest dużo tańsza, niż tydzień temu, jutro może być o kolejne 50% niższa.
Reasumując: nie rób rzeczy, na których nigdy się nie znałeś, za namową innych. Inwestuj wyłącznie w taki sposób, który doskonale rozumiesz.
Wielu specjalistów zwraca uwagę, że w czasie kryzysu najcenniejszy jako zabezpieczenie może być po prostu pieniądz (czy to zdeponowany na koncie, czy w formie gotówki). Najlepiej w walucie, którą zarabiasz (PLN), a nie w obcej – na czym można stracić ze względu na zmiany kursowe.
Giełda w czasie koronawirusa. Co musisz wiedzieć
“Czarny poniedziałek”, “Czarny tydzień GPW” – dużo czytamy o spadkach cen akcji przez epidemię. O tym, że akcje spadły do tak niskich wycen, że teraz już muszą odbić się od dna, słyszymy na stacjach benzynowych, forach internetowych, podcastach. Oznacza to, że wielu “nowych i niewytrawnych graczy” rzuci się zaraz do inwestowania, nie mając o nim większego pojęcia. Zasili to giełdę, ale niekoniecznie portfele świeżych i niedoświadczonych inwestorów.

Specjaliści zwracają uwagę na takie elementy związane z inwestowaniem na GPW:
- Wcale nie jest aż tak źle, żeby nie mogło być gorzej. Wyceny są niskie, ale mogą być jeszcze niższe. Doświadczony gracz będzie wiedział, jak w takiej sytuacji się zachować. Nowy – nie, narażając się na jeszcze większe straty.
- W żaden sposób nie panikuj! Jw. – czy będzie na to przygotowany niedoświadczony inwestor?
- Nie podejmuj pochopnych decyzji.
- Trzymaj się ustalonej strategii. Czy można mówić o strategii w przypadku “żółtodzioba”, który na forum internetowym przeczytał, że warto teraz inwestować?
- Zróżnicuj swój portfel akcji, czyli portfolio firm, w które inwestujesz.
Eksperci sugerują też, żeby raczej inwestować wtedy, gdy trendy są obiecujące (nawet, jeżeli wyceny są nieco wyższe, niż podczas recesji), niż wtedy, gdy osiągają dołek.
Oczywiście na pewno znajdą się tacy inwestorzy (specjaliści bądź szczęściarze), którzy podczas koronawirusowego kryzysu wzbogacą się na giełdzie. Np. ktoś, kto kupił akcje banku PKO BP w poniedziałkowe popołudnie (16 marca) za 20,65 zł/akcja, a sprzedał w piątek rano (20 marca), przy cenie akcji 23,80 zł, przy ulokowaniu 5 tys. zł zyskał ponad 750 zł.
Kredyt i pożyczka na firmę. Ulgi rządowe i bankowe
Polski rząd obiecuje przeprowadzenie szeregu działań mających umożliwienie “miękkiego lądowania” podczas kryzysu. Nikt nie łudzi się, że nic nie stracimy – chodzi raczej o to, żeby te straty zminimalizować.
Możesz też porównać dostępne pożyczki na Comperia.pl lub aplikować o najlepszą opcję (dopasowaną specjalnie do Ciebie) poprzez ComperiaRaty.
Masz kredyt? Kiedy wziąć wakacje na spłatę
Polskie banki zrzeszone w Związku Banków Polskich (ZBP) ogłosiły odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych na okres do 3 miesięcy. Co naturalne, Twoja spłata kredytu automatycznie wydłuża się wtedy o ten sam okres.
Ułatwienia dotyczą:
- kredytów mieszkaniowych,
- kredytów konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych,
- kredytów dla przedsiębiorców.
Wnioski mają podlegać szybkiemu rozpatrywaniu – aby tak się stało, swoje podanie o “wakacje kredytowe” musisz uargumentować sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa COVID-19.
ING Bank Śląski i mBank poszły jeszcze dalej, proponując 6-miesięczne odroczenie spłat.
Uwaga: Dostajemy sygnały od klientów banków, że proces wcale nie przebiega tak bezproblemowo, jak zapewniał komunikat ZBP. Miało być “dla wszystkich” i “bez zbędnych formalności”, a banki odmawiają lub proponują inne usługi, jak np. restrukturyzację kredytu, co dla klienta wiąże się z wyższymi kosztami i jest działaniem, które jest podejmowane w trybie zwykłym, kiedy klient ma problemy ze spłatą, a nie w trybie nadzwyczajnym – jaki w tej chwili. Może to też obniżać zdolność kredytową w BIK-u.
Ponieważ sytuacja jest dynamiczna, będziemy dalej informowali, jak przebiegają te formalności.
Na co pożyczka w czasach koronawirusa
Jeśli zastosowałeś się do wszystkich powyższych zaleceń, jak wdrożenie planu oszczędności, ograniczenie konsumpcji, sprzedaż niepotrzebnych rzeczy czy zawieszenie planów inwestycyjno-remontowych, ale Twój budżet wciąż jest na minusie, pewnie rozważasz zaciągnięcie pożyczki lub ratalną spłatę niektórych zakupów.
Bądź spokojny i nie działaj pod wpływem emocji. Sprawdź, czym jest scoring kredytowy i jak otrzymać pozytywną decyzję kredytową, nie szkodząc swojej historii w BIK-u.
Czujesz, że jesteś zmuszony do wzięcia pożyczki? Upewnij się, że bierzesz ją na to, co możesz określić jako pewną inwestycję (w siebie, w sprzęt, na którym pracujesz, w zarabianie pieniędzy w czasach kryzysu). Epidemia koronaworusa to nie jest dobry czas na rezerwowanie tanich wakacji na kredyt (nawet, jeśli pojawią się okazyjne oferty) czy wystawnej imprezy komunijnej Twojego dziecka.
Koniecznie porównaj najlepsze opcje pożczkowe na Comperia.pl (niezależna porównywarka finansowa nr 1 w Polsce).
Konsolidacja pożyczek podczas epidemii – czy warto?
Konsolidacja może uwolnić Twoją zdolność kredytową. Chodzi o połączenie mniejszych kredytów gotówkowych lub pożyczek w jeden dług. W ramach jednej umowy będziesz mógł zarówno spłacić dotychczasowe długi, jak i zdobyć dodatkową gotówkę na inne potrzeby. Tylko uważaj, żeby nie wpaść w spiralę długów!
Sprawdź, gdzie w Polsce dostaniesz kredyt konsolidacyjny.
Kiedyś konsumenci mogli konsolidować tylko te kredyty i inne zobowiązania, które były zaciągnięte w bankach. Obecnie niektóre firmy pożyczkowe mają w swojej ofercie konsolidację – możesz więc połączyć chwilówki i pożyczki na raty w jedną spłatę.
Wynagrodzenie podczas kwarantanny
Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich pracowników wrócił z zagranicy i jest poddany przymusowej kwarantannie, ma prawo do następujących świadczeń:
- wynagrodzenia chorobowego
- lub zasiłku chorobowego.
Szczegóły znajdziesz na stronie ZUS-u.
Bądź na bieżąco śledząc nasze media społecznościowe: LinkedIn i Facebook